"Karpaty Łączą" na 33. Karpackim Wyścigu Kurierów!

27.04.2016

FB2

Kolarski wyścig z misją ochrony przyrody karpat już w majówkę! 

W majowy weekend, przez Węgry, Słowację i południową część Polski przejedzie 33. Karpacki Wyścig Kurierów. Cieszący się już 40-letnią tradycją wyścig kolarski w tegorocznej odsłonie promuje ideę projektu „Karpaty Łączą" oraz cele Konwencji Karpackiej.

Jedyny taki wyścig

Karpacki Wyścig Kurierów to najważniejszy wyścig w Europie dla kategorii młodzieżowej U-23. Sportowa trasa prowadzi od Vesprem na Węgrzech, przez słowackie Trencianskie Teplice i Starą Bystricę, beskidzkimi drogami od Jabłonki aż po Tarnów. Kolarze pochodzą z 20 krajów, w tym z krajów karpackich (Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier, Serbii). Powalczą oni o zdobycie zwycięskich koszulek. Sześć z nich przeznaczono dla liderów klasyfikacji indywidualnych oraz jedną dla najlepszej drużyny wyścigu. Wśród sponsorów wyścigu znaleźli się: LOTTO, GreenWay, CCC, Janom, Gaz-System oraz Grupa Azoty. Wyścig ma także partnerów społecznych, a wśród nich projekt „Karpaty Łączą", Fundusz Wyszehradzki i Fundację Jana Karskiego.

Karpacki Wyścig Kurierów od wielu lat upamiętnienia historię Kurierów Państwa Podziemnego: setek młodych ludzi, których ciche bohaterstwo przyczyniło się do zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Kurierzy podróżowali po całej Europie, dostarczając do państw alianckich meldunki wywiadowcze o sytuacji w okupowanych przez Niemców terenach.

Czy kolarze mogą pomóc chronić przyrodę?

Tak! W tym roku sportowy charakter i historyczną misję dopełnia idea ochrony karpackiej przyrody wyrażona w celach Konwencji Karpackiej. Karpaty, jako jeden z głównych łańcuchów górskich Europy, są ostoją przyrody, jak również odgrywają istotną rolę w kształtowaniu stosunków klimatycznych w regionie. Jest to jednocześnie atrakcyjny obszar turystyczny, rekreacyjny i uzdrowiskowy. Wartość przyrodnicza i kulturowa Karpat jest zagrożona w wyniku nieprawidłowej gospodarki zasobami przyrodniczymi, zanieczyszczania środowiska, nieodpowiedzialnego rozwoju zabudowy oraz masowej turystyki. Konwencja Karpacka jest drugim w skali światowej porozumieniem międzynarodowym dotyczącym pojedynczego obszaru górskiego. Zakłada działania na rzecz poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego. W ramach działań „Karpaty Łączą" Centrum UNEP/GRID-Warszawa (lider projektu) wraz z partnerami wdraża postanowienia Konwencji Karpackiej, porozumienia łączącego 7 krajów karpackich w misji ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat.

Karpaty łączą...

Jeszcze kilka lat temu hasło „Karpaty Łączą" było jedynie nazwą projektu, którego celem była ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskiej części Karpat. Na przestrzeni kilku lat, wspólnym wysiłkiem partnerów, udało się zrealizować wiele znaczących działań na rzecz wdrażania postanowień Konwencji Karpackiej. Dzisiaj „Karpaty Łączą" to nie tylko i nie przede wszystkim projekt i jego dorobek. Wokół idei tego prostego, a jednocześnie bardzo wyrazistego hasła udało się zgromadzić rzesze ludzi, których połączyła troska o wspólne dobro, jakim jest krajobraz przyrodniczy i kulturowy Karpat. W tym roku do idei dołączają także kolarze Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Starciom zawodników w poszczególnych etapach towarzyszyć będą lokalne imprezy i wsparcie kibiców. Uczestnicy eventów będą mogli dowiedzieć się czym jest Konwencja Karpacka oraz dlaczego ochrona karpackiej przyrody jest ważna. W ramach startu 3 etapu wyścigu w Jabłonce zaplanowano specjalne atrakcje dla dzieci i rodzin: warsztaty artystyczne z wełną, przyrodnicze quizy, konkursy z nagrodami, degustację owczych serów i koncert muzyki góralskiej. Start i dekoracje każdego etapu uświetni też obecność OWCY KARPATKI - oficjalnej, wspólnej maskotki idei „Karpaty Łączą" oraz Karpackiego Wyścigu Kurierów.

W imieniu zespołu „Karpaty Łączą", a także organizatorów i partnerów 33. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów, zapraszamy do udziału w oficjalnej finałowej dekoracji zwycięzców wyścigu, która odbędzie się w Parku Strzeleckim w Tarnowie, w dniu 3 maja 2016 o godzinie 14.00.

 

Więcej informacji:

Barbara Dąbek
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
t: 728 884 399

karpatylacza.pl
carpathianrace.eu

 

Zobacz również

Instytucja współfinansująca Lider projektu
 • Partner projektu
 • Partner projektu
 • Partner projektu
 • Partner projektu
 • Partner projektu
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
 • Patronat honorowy
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię
w ramach szwajcarskiego programu współpracy
z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2022